Foto: Natalia Fejzullahu
Foto från utställningen ”Äkta” av Elisabeth Ohlsson

Homosexualitet i olika religioner

VÄXJÖ - 2010-03-07 11:09

I samband med fotoutställningen ”Äkta” av Elisabeth Ohlsson på Smålands museum arrangerades ett öppet samtal kring homosexualitet och hur homosexuella betraktas i olika religioner. I paneldebatten deltog företrädare för Svenska kyrkan, Katolska kyrkan och Islamiska församlingen i Växjö.

Foto: Natalia Fejzullahu
Foto: Natalia Fejzullahu
Nattvarden. Elisabeth Ohlsson Wallin
Foto: Natalia Fejzullahu
Foto: Natalia Fejzullahu
Ecce Homo av Elisabeth Ohlsson
Foto: Natalia Fejzullahu
Foto: Natalia Fejzullahu
Foto från utställningen ”Äkta” av Elisabeth Ohlsson

Det har hänt mycket i Svenska kyrkan och mycket har förändrats kring homosexuellas rättigheter, sedan fotoutställningen Ecce Homo av Elisabeth Ohlsson gjorde stort genombrott i Sverige år 1998. Elisabeths budskap var att också homosexuella omfattas av Guds kärlek. Ecce Homo uppfattades av många som kontroversiell och blev Sveriges mest omdiskuterade fotoutställning vilket ledde till upplopp, demonstrationer, bombhot och flera attentat i samband med utställningarna.

I samband med utställningen av Elisabeths konstverk efter Ecce Homo 1998 på Smålands museum, menar man, att tiden nu är mogen för andra religioner att ta fram homosexualitetsfrågor. I torsdagkvällens paneldebatt på Smålands museum deltog företrädare för Svenska kyrkan, Katolska kyrkan och Islamiska församlingen i Växjö.

Under de senaste åren har homosexuella i Sverige fått allt större rättigheter. Under hösten 2009, gjorde Svenska kyrkan ett stort genombrott, när Kyrkomötet i Uppsala beslutade att införa samkönade äktenskap. Därefter fick homosexuella par rätten att vigas i Svenska kyrkan.

- Men homosexualitet är fortfarande en väldigt svår fråga både i den kristna och muslimska världen. Vi behöver mer debatt och information för att motverka fördomar som finns i de här frågorna, säger Gunnar Hillerdal som inledde torsdagens samtal. Gunnar är docent i teologi.

Statisktik visar att mellan 6 till 7 procent av befolkningen i världen är homosexuella. Vilket innebär att en stor del av mänskligheten är homosexuell och flera människor bara blundar för orättvisor, hat och fördömelse som homosexuella utsätts för dagligen i vårt samhälle.

- Vi lever i en ny tid och i ett demokratiskt samhälle och därför måste vi sammanföras med varandra och ta fajten för att kräva rättvisa och respekt för de homosexuella i vårt land. Man måste läsa och tolka Bibeln med förstånd, uppmanande Gunnar Hillerdal som har ägnat en stor del av sitt liv med skrivande och funderande om religion, kristen tro och homosexualitetsfrågor.

Förra året öppnade Svenska kyrkan porten för homosexuella par som vill gifta sig kyrkligt. Detta har skapat en splittring mellan de kristna kyrkorna i Sverige.

Ingvar Fogelqvist, kyrkoherde i Katolska kyrkan i Växjö,  är ledsen för att Svenska kyrkan införde samkönade äktenskap.

- Detta kommer att försvaga den kristna tron i Sverige, sa Ingvar.

Ingvar tror inte att Katolska kyrkan kommer att ändra inställning om homoäktenskap i framtiden.

Även muslimer fördömer homosexualitet och synen på homosexuella är lika negativ som i andra religioner. 

- Islam accepterar inte homosexualitet. Det är mannen och kvinnan som är det naturliga sättet att bilda familj inom den muslimiska religionen, sa Ismail Abuhelal, imam för Islamiska församlingen i Växjö.

 

Natalia Fejzullahu

natalia@vaxjonytt.se

 

Dela artikeln:
Foto: Lotta Fejzullahu

Nu tar VäxjöNytt semester!

VÄXJÖ Vi på redaktionen VäxjöNytt.se önskar alla våra läsare en riktigt skön sommar.

Foto: Lars-Erik Lindahl

Bergveckan tre dagar kvar

VÄXJÖ Bergveckan 2010 går mot sitt slut, men det är mycket som händer fredag, lördag och söndag. Under fredagen kan man se hur man smidde förr och det är visning av renoverad smedja hos Thorsten Persson i Lövhult.

Foto: Lars-Erik Lindahl

Europamästerskap på boulebanan i Växjö

VÄXJÖ European Heart & Lung Transplant Games är i Växjö.

Andra flyktbilen hittad

VÄXJÖ Kronobergspolisen har hittat den andra flyktbilen som efterlyses i samband med midsommaraftonens angrepp mot G4S värdedepå samt polishuset i Växjö.

Foto: David Färdigh

Upptäck Växjö!

VÄXJÖ Växjö med omnejd rymmer en skatt av unika sevärdheter och aktiviteter.

Foto: Lars-Erik Lindahl

VäxjöNytt.se och Öppna kanalen i nytt samarbete

VÄXJÖ En tid har ÖKV, Öppna kanalen i Växjö och VäxjöNytt.se, Växjös dagstidning på nätet, haft samtal om ett samarbete.

Foto: Morgan Larm

Hultsfredsfestivalen tvingas slänga in handduken

VÄXJÖ Hultsfredsfestivalen som i år skulle firat sitt 25-års jubileum, tvingas nu lägga ner.

Kommentarer: (2)
Foto: Kronobergspolisen

Misstänkt flyktbil hittad

VÄXJÖ Polisen hittade under söndagen en utbränd bil i södra delarna av Jönköpings län.

Foto: Arkivbild

Växjöborna positiva till sin hemkommun

VÄXJÖ Generellt tycker Växjöborna att det är bra att bo och leva i Växjö kommun.

Man begärd häktad för Alvestamordet

VÄXJÖ En man som sitter anhållen misstänkt för att ha mördat en annan man i en lägenhet på Rönnelundsvägen i Alvesta på midsommaraftonen, har idag begärts häktad av åklagaren.

Foto: Natalia Fejzullahu

Polishuset bombhotades innan värdedepårånet

VÄXJÖ En värdedepå i Växjö utsattes för en rånattack vid 21-tiden på midsommaraftonen.

Foto: Staffan Spångvall

Midsommar på Evedal

VÄXJÖ Lennart Värmby invigde det traditionsenliga Midsommarfirandet på Evedal årgång 2010 som bjöd på soligt väder, dans runt Midsommarstången och picknick i det gröna.

Foto: Arkivbild

Förändringar i Växjö lokaltrafik

VÄXJÖ En rad konkreta förändringar ska genomföras i Växjö busstrafik.Turtätheten ökas och körtiderna på linje ett förbättras, det är några av de åtgärder som länstrafiken ska genomföra inför nästa vinter.

Foto: Natalia Fejzullahu

Student fick rätt mot CSN

VÄXJÖ En kvinnlig student från Växjö fick rätt mot CSN som avslog hennes ansökan om studiemedel.

Foto: Natalia Fejzullahu

Ny stadsarkitekt utsedd i Växjö

VÄXJÖ Henrik Wibroe blir ny stadsarkitekt Växjö kommun.

Öster
En bra halvlek räckte
Botten mot toppen i Superettan - ett modfällt Öster mot ett Ljungskile som vid serieseger skulle gå upp i serieledning, och visst blev det spel mot ett mål.
Öster
Storförlust i bottenmötet
Måndagens Superettanmatch på Värendsvallen var en måstematch för två lag indragna i bottenstriden, och det märktes.
Nöjesnyheter
Uppladdning inför årets Karl-Oskar dagar
Karl-Oskar dagarna har utvecklats till en stadsfest för hela familjen och 6-7 augusti är det dags igen.
Intervju
Sommarintervju: Artisten Anders Fernette
Anders Fernette, 32 vars senaste hit var förra årets stora hit Hungry Eyes har en ny hit är på gång som heter Lola.
Blåljus
Blåljus Växjö
Här följer ett urval av händelser som registrerats på länskommunikations-centralen.
Öster
Degerfors upp i topp
Nykomlingsmöte mellan två klassiska lag, men det var botten mot toppen av Superettan på Stora Valla, och det var inte svårt att se varför.
Campus nyheter
3 miljoner till forskningsprojekt
Linnéuniversitetet har fått 3 miljoner kronor från Energimyndigheten till ett forskningsprojekt med namnet "Vindkraftens påverkan på människors intressen".
Kronoberg
Bristande arbetsmiljö på Vida Timber
Arbetsmiljöverket har genomfört en inspektion på Vida Timber i Alvesta, med anledning av dödsolyckan som inträffade i maj på Vidas sågverk i Vislanda.
Kronoberg
Häktad misstänkt för dråp
Växjö tingsrätt häktade under tisdagen en 25-årig man på sannolika skäl misstänkt för dråp i Alvesta på midsommaraftonen.
Företag i fokus
Nedsläpp för HL Hockey
Den 17 juli är det premiär för Växjös nya hockeybutik HLHockey på Hjalmar Petris väg 54.