Extra föreställningar till Jonas Gardells nya stand-up, ”Trafikplats Glädje” sätts in till hösten, däribland ett besök på Konserthuset i Växjö, klockan 19.30, lördagen den 23 oktober.
I slutet av januari hade Jonas Gardell premiär med sin nya stand up-föreställning ”Trafikplats Glädjen”. Han fick ett bejublat mottagande från både publik och recensenter.
I samband med framgången börjar vårens föreställningar bli utsålda en efter en och extra föreställningar sätts in till hösten, däribland ett besök på Konserthuset i Växjö 23 oktober.
Jonas Gardell var den första svenska komikern som tog stand up comedyn upp till konserthus, idrottshallar och teatrar. I föreställningar som ”Livet”, ”Väckelsemöte”, ”På besök i mellanmjölkens land” och ”Tillfällig gäst i ditt liv” har Jonas Gardell blivit en av landets mest älskade artister och nu bjuder han in publiken att följa med till ”Trafikplats Glädjen”
Erivan Ali Rostam
erivan@vaxjonytt.se