Foto: Hannah Bengtsson
Karina Andersson anordnar "Företagare i Kronoberg - en mötesplats för kvinnor" en kväll för kvinnor som har eller funderar på att starta egna företag.

Kvinnor inspireras till företagande

- Företagare i Kronoberg – en mötesplats för kvinnor

KRONOBERG - 2010-03-02 16:07

Den 9 mars anordnas en inspirationskväll i Kosta, för kvinnor i Kronoberg som har eller funderar på att starta eget företag. ”Företagare i Kronoberg – en mötesplats för kvinnor” står för kvällsträffen som hålls på Kosta Boda Art Hotel.

Karin Andersson arbetar på näringslivskontoret i Växjö kommun och har under ett par års tid arbetat för att öka kvinnors företagande i hela länet.

- Jag har tagit fram en mötesplats på nätet där de som hjälper andra att starta företag i Kronoberg, finns samlade på en och samma plats, berättar Karin.

För att få fler kvinnor att våga ta steget till eget företagande anordnar Karin i samarbete med bland annat ALMI, Företagarna och Qvinnor på G, olika inspirations kvällar runt om i länet.

- Det händer mycket i Växjö, men vi vill även nå ut till de som bor i andra kommuner i länet, säger Karin. Tidigare har vi varit i Ljungby och nu vill vi även täcka upp den östra delen av Kronoberg genom att anordna en liknande kväll i Kosta.

En som vågat ta steget till eget företagande

Under kvällen kommer bland annat Katarina Gasslander berätta om hur det är att driva ett eget företag. Hennes företag ligger i Åseda och heter Uppvidinge Begravningsbyrå. Hon kommer under kvällen berätta mer om vad hon lärt sig och fortfarande lär sig av att driva företaget.

- Vår förhoppning är att fler kvinnor ska inspireras till att våga satsa och förstå att även de kan driva ett företag. I hela landet är det endast 28,7 procent av företagen som drivs av kvinnor och i Kronoberg är den siffran ännu längre. Det vill vi få ändring på! förklarar Karin allvarligt.

Förutom Katarina Gasslander kommer även olika nätverksaktörer presentera sig och berätta om vad de kan ge för hjälp till egna företagare. De kommer även att berätta om möten de håller under våren och självklart får även deltagarna möjlighet att ställa frågor under kvällen.

Stora möjligheter till samarbete

- Det är bra för deltagarna att träffa andra som har planer på att starta eget. Möjligheten finns att de träffar någon att samarbeta med eller upptäcker tjänster de kan byta mellan varandra, berättar Karin som verkligen ser positivt på initiativet.

 

Läs mer om kvällen på www.foretagareikronoberg.se

 

Hannah Bengtsson

hannah@vaxjonytt.se

 

Dela artikeln:
Foto: Natalia Fejzullahu

Bristande arbetsmiljö på Vida Timber

KRONOBERG Arbetsmiljöverket har genomfört en inspektion på Vida Timber i Alvesta, med anledning av dödsolyckan som inträffade i maj på Vidas sågverk i Vislanda.

Häktad misstänkt för dråp

KRONOBERG Växjö tingsrätt häktade under tisdagen en 25-årig man på sannolika skäl misstänkt för dråp i Alvesta på midsommaraftonen.

Man anhållen för kvinnomisshandel

KRONOBERG En 41-årig man från Alvesta greps och anhölls under onsdagseftermiddagen misstänkt för misshandel av en närstående kvinna.

Allvarlig trafikolycka utanför Alvesta

KRONOBERG En allvarlig trafikolycka har inträffat på väg 126 mellan Alvesta och Moheda, i höjd med Hjärtenholm.

Fyra inbrottstjuvar anhållna

KRONOBERG Fyra personer som är misstänkta för att ha gjort inbrott i ett fritidshus i Linnerydstrakten anhölls på tisdagsmorgonen.

Två gripna för rånet i Lenhovda

KRONOBERG En 31-årig man och en 27-årig kvinna greps under helgen av polisen misstänkta för att ha rånat en man i 50-årsåldern i Lenhovda.

Fördubbling av hudcancer hos kvinnor i Kronoberg

KRONOBERG Antalet fall av elakartad hudcancer har ökat kraftigt sedan 1970 i alla län i landet.

Foto: Natalia Fejzullahu /Arkivbild

Smålandspolis misstänks för sexuellt ofredande

KRONOBERG En polisanställd i Småland misstänks för sexuellt ofredande.

Foto: Johan Ardefors

Nya lägre hastigheter räddar liv

KRONOBERG Nya lägre hastigheter minskar både antalet dödade i trafiken och samtidigt räddar det miljön.

Kommentarer: (2)

Fyra gripna efter stöld på Kosta outlet

KRONOBERG På tisdagskvällen greps 3 män och en kvinna i Kosta misstänkta för att ha stulit kläder på Kosta outlet värda över 11 000 kronor.

Foto: Edgar Weibull

Tingsrydskvinnans barndomsvän träder fram

KRONOBERG Historien om Tingsrydskvinnan Margaretha Nystrand, född Carlsson, som VK skrivit om tidigare, väcker starka känslor och många minnen till liv hos människor som känner henne från 1960-talets början. – Det var ingenting annat än dubbelmoral, säger Vega Nihl, idag 82 år gammal och bosatt i Växjö.

Foto: Lotta Fejzullahu

Kronobergarna har en god hälsa - men orosmoln finns

KRONOBERG Kronobergarna har en god hälsa - men den är inte jämlik.

Foto: Lars-Erik Lindahl

Möbelföretag i Alvesta växer

KRONOBERG Bror Pehrssons Möbler i Alvesta hade i helgen invigningsfest för sin stora utökning av verksamhetslokalerna till totalt 21 740 kvm.

Oskyldigt frihetsberövad får skadestånd

KRONOBERG En man från Alvesta som varit anhållen misstänkt för grov misshandel men senare friades från misstankarna, får ersättning av staten för sitt lidande.

Foto: Trafikverket

Stora järnvägssatsningar

KRONOBERG På tisdagen ägde rum det officiella startskottet av en rad järnvägssatsningar i Kronoberg, Kalmar och Blekinge län.

Öster
Nära ny seger för Öster
Östers uppställning var densamma, annars var det mesta annorlunda mot förra lördagens match mellan Öster och Ljungskile.
Öster
En bra halvlek räckte
Botten mot toppen i Superettan - ett modfällt Öster mot ett Ljungskile som vid serieseger skulle gå upp i serieledning, och visst blev det spel mot ett mål.
Växjö
Bergveckan tre dagar kvar
Bergveckan 2010 går mot sitt slut, men det är mycket som händer fredag, lördag och söndag.
Öster
Storförlust i bottenmötet
Måndagens Superettanmatch på Värendsvallen var en måstematch för två lag indragna i bottenstriden, och det märktes.
Nöjesnyheter
Uppladdning inför årets Karl-Oskar dagar
Karl-Oskar dagarna har utvecklats till en stadsfest för hela familjen och 6-7 augusti är det dags igen.
Intervju
Sommarintervju: Artisten Anders Fernette
Anders Fernette, 32 vars senaste hit var förra årets stora hit Hungry Eyes har en ny hit är på gång som heter Lola.
Växjö
Europamästerskap på boulebanan i Växjö
European Heart & Lung Transplant Games är i Växjö.
Växjö
Andra flyktbilen hittad
Kronobergspolisen har hittat den andra flyktbilen som efterlyses i samband med midsommaraftonens angrepp mot G4S värdedepå samt polishuset i Växjö.
Växjö
Upptäck Växjö!
Växjö med omnejd rymmer en skatt av unika sevärdheter och aktiviteter.
Växjö
VäxjöNytt.se och Öppna kanalen i nytt samarbete
En tid har ÖKV, Öppna kanalen i Växjö och VäxjöNytt.